„Powstanie Styczniowe” – grupa Rekonstrukto

W dniu 12 października 2023 roku członkowie grupy Rekonstrukto- umundurowani i uzbrojeni jako „powstańcy styczniowi” – przedstawili w naszej szkole bardzo ciekawy „pokaz” z prelekcją dotyczącą tych dramatycznych wydarzeń z historii Polski. Prowadzący przedstawiali kolejne polskie zbrojne zrywy niepodległościowe z XIX w. (Legiony Polskie we Włoszech, walki u boku Napoleona, Powstanie Listopadowe), które niestety kończyły się niepowodzeniem. Najwięcej uwagi poświęcono jednak Powstaniu Styczniowemu trwającemu w latach 1863 – 1864 i będące najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczonych zostało aż 1200 bitew i potyczek. Prowadzący pokaz- jeden z „powstańców” zwrócił uwagę, iż pomimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie – a nawet represje ze strony zaborców – umacniały wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową. Naród polski i jego kultura przetrwały ostatecznie te 123 lata okresu zaborów i dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą polską ojczyzną. Wielką atrakcją dla naszych uczniów było zaangażowanie ich w samą inscenizacje. Mogli oni bowiem bezpośrednio i z bliska zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w Powstaniu Styczniowym. Ta żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.