X Historyczny turniej „Jeden z dziesięciu”

Już po raz dziesiąty 5 czerwca 2024r. w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach odbył się Gminny Turniej Historyczny „Jeden z dziesięciu” pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Wójta Gminy Błędów pt. „Polska – moja Ojczyzna”. Dziesięcioro uczestników Szkół Podstawowych z Wilkowa, Błędowa, Lipia i Gołosz popisywało się wiedzą o Polsce.Swoją obecnością zaszczycili nas Honorowi Goście: Andrzej Kryński – główny specjalista Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Włodzimierz Malczewski – Przyjaciel Szkoły.Jesteśmy niezmiernie wdzięczni IPN-owi oraz władzom gminnym za współpracę, ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji turnieju oraz za krzewienie patriotyzmu zgodnie z ideą Patrona naszej szkoły. Wszystkich gości powitała dyrektor szkoły – Agnieszka Sikorska. Stroną organizacyjną zajęła się nauczycielka miejscowej szkoły – Genowefa Czarnecka. Konkurs przypominał znany turniej telewizyjny „Jeden z dziesięciu”, a jego ideą było szerzenie wśród uczniów wiedzy o Polsce – zarówno w aspekcie historycznym, jak też współczesnym. Wszyscy uczestnicy świetnie odpowiadali na pytania, niemniej jednak gospodarze byli górą. Tytuł Laureata zdobył uczeń kl. VIII PSP w Gołoszach – Maciej Gołuch. Drugie miejsce zajął Filip Omen-Grunt – uczeń kl. VI z PSP w Lipiu – przygotowywany przez Panią Agatę Gawryłę. Na trzecim miejscu uplasował się Maciej Chustecki – uczeń kl. VIII z PSP w Gołoszach przygotowywany (podobnie jak laureat) przez Pana Łukasza Żelazko. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Według opinii członków Komisji i zaproszonych Gości uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, zatem każdy z nich mógł czuć się zwycięzcą. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Patronów. Wspaniale wydane dzieła, gry edukacyjne, pamiątkowe dyplomy i inne nagrody rzeczowe stały się nie tylko cennym upominkiem, ale zarazem doskonałym źródłem informacji o naszej Ojczyźnie. Dodatkowo trzej główni zwycięzcy zostali obdarowani bonami upominkowymi. Nagrody z przyjemnością wręczył przedstawiciel IPN-u wspólnie z dyrektor szkoły – Panią Agnieszką Sikorską. Podziękowania otrzymali także nauczyciele przygotowujący uczniów do tego prestiżowego turnieju wiedzy historycznej. Konkurs przebiegał w sympatycznej i „słodkiej” atmosferze (nie zabrakło łakoci przygotowanych przez Rodziców ucz. kl. I), choć na twarzach odpowiadających malowała się powaga i lekki stres. Turniej staje się już tradycją naszej szkoły, stanowi także wspaniałą intelektualną i patriotyczną „zabawę”. Dyrektor szkoły oraz organizatorzy składają – Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie, Wójtowi Gminy Błędów, Honorowym Gościom, Szanownej Komisji oraz Rodzicom – serdeczne podziękowania za pozytywne ustosunkowanie się do wcielenia w życie powyższego przedsięwzięcia.