Wycieczka na kolej wąskotorową.

Kolej na kolej wąskotorową.

Uczniowie klas młodszych PSP w Gołoszach wybrali się 1 grudnia do Piaseczna na spotkanie z przygodą , której imię kolej wąskotorowa. Wyjazd został zaplanowany w związku z realizacją Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”- Poznajemy zawody.

Po przeczytaniu opowiadania „ O psie , który jeździł koleją” zaciekawiła je praca kolejarza.

Dotarłszy na miejsce na stacji kolejki powitał uczniów kolejarz zapraszając je do wagonu , gdzie dzieci chętnie czytały „Lokomotywę” J. Tuwima. W przystępny sposób wyjaśniał jak działa lokomotywa i skład do niej podczepiony porównując to do tekstu wiersza. Wyjaśniał, jak funkcjonuje współczesna kolej. Opowiedział także o swojej pracy. Na terenie stacji pokazywał czynną obrotnicę, zabytkowe hale, gdzie można było zobaczyć prawdziwą lokomotywę spalinową i inne urządzenia kolejowe.

Następnie dzieci zwiedziły modelarnię. Były oczarowane tym co tam zobaczyły. Przedstawione tam było w miniaturze miasteczko ze stacją kolejową, torami, jeżdżącymi pociągami i innymi atrakcjami.

Ciekawym punktem wycieczki były przejazdy drezyną. Z niewątpliwej atrakcji niektóre dzieci korzystały po kilka razy.

Ostatnim punktem wycieczki był przejazd pociągiem podmiejskim.

Dzieci wróciły zadowolone w przeświadczeniu, że poznały ciekawego człowieka i jego pracę mając nadzieję na podobną wycieczkę w innym czasie. Dzień zaliczamy do niezwykle udanych.