Czytam z klasą – lekturki spod chmurki

Uczniowie klasy drugiej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Krasuskiej zakończyli pracę z Modułem I – „Podróże małe i duże” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

Omawialiśmy lekturę pt. „O psie, który jeździł koleją”. W towarzystwie chmurki Tosi wysłuchaliśmy opowiadania „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie” i odczytaliśmy zaadresowany do naszej klasy list. Założyliśmy biuro detektywistyczne i powołaliśmy zespoły agentów. Tworzyliśmy rysopis kolejarza. Uczniowie wypełnili Lekturniki, wykonali chmurkę Tosię, przygotowali zakładki. W ramach scenariusza „Podróże małe i duże” spakowaliśmy walizki oraz wykonaliśmy zadanie „Lektury w pudełku” .Zwieńczeniem I modułu był wycieczka do Piaseczna celem zwiedzenia kolei wąskotorowej.

Na stacji powitał uczniów kolejarz zapraszając ich do wagonu , w którym chętnie czytały „Lokomotywę” J. Tuwima. W przystępny sposób wyjaśniał działanie lokomotywy i składu do niej podczepionego parafrazując tekst wiersza. Wyjaśniał, jak funkcjonuje współczesna kolej. Opowiedział także o swojej pracy. Na terenie stacji pokazywał czynną obrotnicę, zabytkowe hale, w których można było zobaczyć prawdziwą lokomotywę spalinową i inne urządzenia kolejowe.

Następnie dzieci zwiedziły modelarnię. Oczarowało ich miniaturowe miasteczko ze stacją kolejową, torami, jeżdżącymi pociągami i innymi atrakcjami.

Ciekawym punktem wycieczki były przejazdy drezyną. Z niewątpliwej atrakcji niektóre dzieci korzystały po kilka razy.

Zwieńczeniem programu był przejazd pociągiem podmiejskim.

Uczniowie wrócili zadowoleni w przeświadczeniu, że poznali ciekawego człowieka i jego pracę. Dzień ten zaliczyli do niezwykle udanych i niepowtarzalnych.

Realizacja I modułu zapewniła uczestnikom naukę przez świetną zabawę.

Przed nami II moduł „Naukowy zawrót głowy”.