Wycieczki szkolne 2019/2020

28 lutego uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada 1918 r. byli na wycieczce w Warszawie. Odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Najbardziej spodobały się dzieciom doświadczenia z polem elektromagnetycznym oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Kolejnym punktem programu było obejrzenie spektaklu w Teatrze Guliwer. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej „Z wizytą u króla” w pałacu w Wilanowie. Miały okazję obejrzeć królewskie komnaty oraz przymierzyć królewskie stroje. Dziękujemy uczniom PSP w Wilkowie za przyjęcie zaproszenia oraz miłe towarzystwo!

——————————————————————————————————————————————————————————————-

Wycieczka szkolna: „ Poznaj świętego po jego atrybucie, czyli po czym poznać świętego w sztuce”
21 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką: p. B. Woźniak, p. K. Jankowskiej, p. G. Czarneckiej wybrali się na wycieczkę do Warszawy i Wilanowa.
Celem tego wyjazdu było zapoznanie młodzieży i dzieci z życiem i atrybutami wybranych świętych. Na lekcji muzealnej Pani przewodnik przybliżyła postać: św. Piotra, św. Pawła, św. Mikołaja, św. Walentego, św. Katarzyny, św. Rocha i innych.
Naszym celem było również poznać życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w związku z przygotowaniami do prosu beatyfikacji. Odwiedziliśmy Archikatedrę św. Jana oraz kryptę, w której jest pochowany.
Następnie udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Miejsce to powstało jako Wotum Narodu Polskiego. Zwiedziliśmy: Aleję Darczyńców, Panteon Wielkich Polaków, Dolną i Górną Świątynię Opatrzności Bożej. Obejrzeliśmy historię od stworzenia świata do współczesności w Ruchomym Teatrze XXI, który mieści się w podziemiach. Lekcja muzealna w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i Ruchomy Teatr XXI w Świątyni Opatrzności Bożej bardzo nam się podobał. W dobrych humorach i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

5 listopada 2019r. grupa uczniów z kl. V-VIII wzięła udział w wycieczce do Pruszkowa. Najpierw uczestniczyli w programie edukacyjno-szkoleniowym z zakresu ochrony środowiska pt. „Zielona Polska”, a następnie wysłuchali koncertu zespołu Papa D. Biletu wstępu ufundował wójt Gminy Błędów- M. Jakubczyk. Dziękujemy!

W dniu 5 listopada uczniowie oddziału przedszkolnego wraz z klasą I i II byli na wycieczce w Grójeckim Ośrodku Kultury na spektaklu muzycznym „Kot w butach”. Dzieci z zaciekawiem oglądały przedstawienie. Jest to historia o mądrym i sprytnym kocie, który sprawia, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odnosi sukces. Ten dynamiczny i dowcipny spektakl bardzo podobał się dzieciom.
W listopadzie obchodzimy trzy ważne święta: Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dlatego w drodze powrotnej w drugiej części wycieczki dzieci wraz z opiekunami odwiedziły cmentarz parafialny w Błędowie. Uczniowie zapalili znicze na grobach nieznanego żołnierza, a także na grobie wieloletniego dyrektora naszej szkoły. Wyjście miało uświadomić wychowankom, że należy pamiętać o zmarłych, kochać swoich bliskich i Ojczyznę nie tylko w dniu ich święta, ale również w dzień powszedni.

12 Promienista Piesza Pielgrzymka Szkół do Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Szczukach.
19 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz podjęli trud pieszej pielgrzymki do sanktuarium w Szczukach. Celem pątników było: włączenie się w 12 Promienistą Pielgrzymkę Szkół oraz uczczenie patrona dzieci i młodzieży świętego Stanisława Kostki. Tym razem uczniowie mieli zadanie do wykonania. Własnoręcznie trzeba było zrobić wizerunek wybranego świętego lub swojego patrona. Uczniowie zadanie wykonali sumiennie. Przez całą drogę nieśli zrobione proporczyki świętych. Z portretów będzie w Szczukach utworzona galeria świętych.
O 9:30 spod szkoły 42 uczniów z klas I – VIII z nauczycielami oraz przedszkolakami i uczniami PSP z Błędowa ze śpiewem wyruszyło w drogę.
W Szczukach cała społeczność została bardzo serdecznie przywitana przez gospodarza parafii księdza Zdzisława Madzio. Następnie o 11:00 wraz
z pątnikami z innych szkół ( z Lubani, Sadkowic, Kłopoczyna, Trębaczewa, Chodnowa, Starej Wsi) wzięliśmy udział w koncelebrowanej uroczystej Mszy świętej. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii zostały przybliżone postaci świętych i wskazówki jak dostać się do nieba. Po zakończonej Mszy świętej, odprawionej w intencji pielgrzymów, miejscowy proboszcz zaprosił wszystkich na obfity słodki poczęstunek.
Organizacją pielgrzymki zajęła się pani Bogusława Woźniak.
Opiekę nad uczniami sprawowały: pani Genowefa Czarnecka, pani Katarzyna Jankowska, pani Halina Wojtecka, pani Ewelina Jarecka, pani Katarzyna Rylska, pani Agnieszka Sikorska, pani Irena Wojtczak.
Wszystkim uczniom, rodzicom, babciom, nauczycielom oraz Pani Dyrektor dziękujemy za trud, wysiłek i poświęcenie.