Wycieczki szkolne 2018/2019

 

TRZYDNIOWA WYCIECZKA NA MAZURY

05.06.-07.06.2019r.

W dniach 05.06.-07.06.2019r. Uczniowie klas III -VIII uczestniczyli w trzydniowej wycieczce na Mazury. Już w pierwszym dniu odwiedzili gród Galindów – krainę historycznego plemienia położoną na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Wielkich Jezior. Pod czujnym okiem przewodnika brali udział w rekonstrukcji obrzędów pielęgnowanych przez Galindów. Zwiedzili Święty Gaj, podziemne groty Perkuna, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm. Każdy uczestnik po pasowaniu na Galinda otrzymał medalion.

W drugim dniu podziwiali zamek w Rynie – miasteczku położonym nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Zwiedzili Twierdzę Boyen w Giżycku, Wilczy Szaniec – kwaterę Hitlera z II wojny światowej w Gierłoży oraz Sanktuarium Maryjne i kościół Jezuitów w Świętej Lipce.

Atrakcyjny był również trzeci dzień wyprawy na Mazury. Rejs statkiem po Jeziorze Śniardwy w promieniach słonecznych i lekkim podmuchu wiatru stał się prawdziwą ochłodą w upalnym dniu. Spacer po turystycznym miasteczku Mikołajki i przystań Żeglugi Mazurskiej z możliwością zakupu pamiątek przyjemnie relaksowały młodych turystów. Zwieńczeniem pobytu na Mazurach był bezpośredni kontakt wycieczkowiczów z dzikimi zwierzętami w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Wszyscy pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domów po zachodzie słońca. Organizatorka wycieczki – Genowefa Czarnecka- dziękuje opiekunom i uczniom za mile spędzone trzy dni poza szkołą.

https://photos.google.com/share/AF1QipPIB-0X2lASdIhUkJAJgzr4-9Fn-653UbXgCdEO1BTrWm3gDSEx20SVQspmBuRHeQ?key=UnNzWjVoYjN3T1FnNl9KeHR3dVl5SExkdE13VEtR

 
PIKNIK „DZIEŃ Z MUNDUREM”


22 maja 2019r. uczniowie PSP w Gołoszach z klas IV-VIII wzięli udział w festynie zorganizowanym przez grójecką Policję i wszystkie służby mundurowe funkcjonujące na terenie powiatu grójeckiego. Imprezę pod hasłem „Dzień z mundurem” skierowano do dzieci i młodzieży, a jej głównym celem było propagowanie bezpieczeństwa.
Festyn odbył się na stadionie Mazowsze przy ul. Laskowej w Grójcu. Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy spotkania świetnie bawili się dzięki wielu atrakcjom przygotowanym przez organizatorów. Na przybyłych czekały m. in. ciekawe konkursy, stoiska formacji mundurowych, pokaz tresury psów służbowych, pokazy taktyk interwencji KPP Grójec, a także nauka udzielania pierwszej pomocy czy symulator strzelania. Uczestnicy pikniku mogli z bliska zobaczyć wyposażenie m.in. policji, straży pożarnej, straży granicznej, straży leśnej, straży miejskiej, aresztu śledczego i żołnierzy. Nie zabrakło też występów artystycznych i słodkiego poczęstunku.
Mimo deszczowej aury, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

 


Wycieczki szkolne to świetny sposób na integrację uczniów. 22 maja 2019 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz klas I i III wybrały się do MDK- u w Rawie Mazowieckiej na film animowany pt. „Kraina Cudów”. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami. Drugim punktem wycieczki było odwiedzenie sali zabaw „Figloraj”. Radośnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

 


 

08.05.2019r. została zorganizowana wycieczka do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie uczniowie zostali zapoznani z pracą charakteryzatora. Dowiedzieli się, że ten zawód polega nie tylko na robieniu makijażu aktorom, lecz także na tworzeniu peruki, wąsów i układaniu skomplikowanych fryzur. Własnoręcznie, po uprzedniej instrukcji, uczniowie wykonali efekt postarzania swoich kolegów i koleżanek. Z niedowierzaniem patrzyli w lustro i próbowali w odbiciu rozpoznać siebie za 40 lat. Uśmiechom nie było końca. Po tej podróży w czasie stwierdziliśmy, że warto nauczyć się zasad odpowiedniego zachowania i pojechaliśmy na lekcje eleganckich manier przy stole polaczoną z pysznym obiadem. Pani, która prowadziła zajęcia, już od początku pouczyla o konieczności odpowiedniego zajmowania miejsc przy stole. Nasi młodzi gentelmeni zaprosili do stołu najpierw swoje koleżanki, a dopiero później sami zajęli miejsca. Dzięki tym warsztatów uczniowie nauczyli się zasad zachowania przy stole oraz podczas oficjalnych spotkań.

 


 

We wtorek 19 lutego 2019 r. uczniowie klas IV, III, I oraz grupa 5 i 6 -latków wraz z wychowawcami Publicznej Szkoły Podstawowej w Gołoszach, pojechały do kina w Grójcu na przedstawienie oparte na baśni Braci Grimm pt. „Titelitury”.
Opowieść o córce młynarza, która przez swojego ojca, niepoprawnego chwalipiętę, zostaje poddana ciężkiej próbie. Król każe jej uprząść ze słomy złoto. Jeżeli wykona zadanie zostanie królową. Z pomocą dziewczynie przychodzi skrzat Titelitury, jednak za przysługę dziewczyna będzie musiała drogo zapłacić. Na szczęście historia kończy się pozytywnie a Lisa, córka młynarza znajduje szczęście u boku księcia.
Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy, może mieć złe konsekwencje. Barwne przedstawienie z pięknymi strojami, scenografią i muzyką zostało nagrodzone przez naszych uczestników wycieczki gromkimi brawami.
Po spektaklu odwiedziliśmy Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego w Grójcu. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z biblioteką oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla czytelników. Dzieci zwiedziły placówkę, dowiedziały się od pani bibliotekarki p. M. Sepczyńskiej, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy robić, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Miały okazję obejrzeć i wysłuchać wyjątkowe egzemplarze książek grających, śpiewających oraz książek do słuchania. Spotkanie w bibliotece przybliżyło uczestnikom wycieczki literaturę dziecięcą, umożliwiło bezpośredni kontakt z bogato ilustrowaną książką, rozbudziło ich zainteresowania czytelnicze. Żegnając się z paniami z biblioteki dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do szkoły z radością i uśmiechem na twarzach.
Miejmy nadzieję, że ta wizyta zainspiruje dzieci do sięgnięcia po książki pełne fascynujących przygód i czarów.

H.Wojtecka


                                                                       

 

Mikołajki w Wilanowie

W dniu imienin Mikołaja uczniowie klas VI – VIII z PSP w Gołoszach wyjechali do Wilanowa. Ten niezwykły dzień upłynął pod znakiem wielu niezapomnianych wrażeń i niepowtarzalnych atrakcji.

Wszystko zaczęło się od wizyty w meczecie – w jedynym z warszawskim domów modlitwy dla muzułmanów. Budynek został zaadaptowany na dom modlitwy i oddany do użytku w 1993 roku. W jego pomieszczeniach mieszczą się siedziby islamskich instytucji kulturalnych oraz biura Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Tutaj imam odsłonił młodzieży tajniki wiary islamskiej. Niemałym zaskoczeniem okazała się „biesiada” w domu modlitwy. Każdy mógł spróbować arabskiej słodkości i napić się herbaty czy soku. Uczniowie byli też naocznymi świadkami modlitwy muzułmańskiej w języku arabskim.

Kolejne miejsce to Biblioteka Wilanowska. Tutaj nastąpiło podsumowanie projektu „Niepodległość uskrzydla”, w którym szkoła nasza uczestniczyła, współpracując z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Po części oficjalnej wszyscy uczestniczyli w żywej lekcji przyrody, podziwiali oswojone i wyszkolone skrzydlate ptaki: sowę płomykówkę, jastrzębia i sokoła raroga. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, napisać życzenia dla Ojczyzny i umieścić je na specjalnie skomponowanych skrzydłach. Koordynator projektu – Maria Pawlak – nie zapomniała o upominkach dla zaproszonych gości. Oprócz indywidualnych gadżetów, prezent w postaci historycznych gier edukacyjnych, otrzymała również szkoła.

Ostatnim punktem pobytu w Wilanowie była wizyta w Królewskim Ogrodzie Światła przy pałacu Jana III Sobieskiego. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali wystawę plenerową, składającą się z tysięcy kolorowych diod ułożonych w finezyjne kształty. Wejście do wilanowskiego parku po zmroku pozwoliło przenieść się zwiedzającym w przestrzeń, w której mogli się poczuć jak na królewskim dworze. Do pałacu zaprowadził ich 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Na dziedzińcu powitała ich strzeżona przez orły rozświetlona pergola, a w ogrodzie północnym spacerowali aleją obsadzoną pnączami oraz zobaczyli XVII-wieczną altanę. Mimo jesienno-zimowej aury światłem rozkwitały też drzewka pomarańczowe, obok których zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Dech w piersi zamierał na widok Muzycznego Ogrodu Marzeń zlokalizowanego na tarasie dolnym! Tutaj światło wiernie odwzorowywało i wypełniało zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu, a wszystko to działo się w rytm znanych motywów muzyki klasycznej.

Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci wycieczkowiczów, zwłaszcza,że wszystkie te atrakcje (łącznie ze smacznym obiadem) były gratisowe! Dziękujemy bardzo koordynatorkom Muzeum J. Piłsudskiego za zaproszenie i niezapomniane przeżycia. Chyba nie można mieć innego zdania. Prawda?

Współorganizator szkolny:

G. Czarnecka

 


„BALLADYNA” J. SŁOWACKIEGO

WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA

Dnia 25 października 2018r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Rawy Mazowieckiej. Na deskach scenicznych Młodzieżowego Domu Kultury obejrzeli spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Aktorzy Teatru Lektur Szkolnych zaprezentowali widowisko, przybliżając młodzieży trudne, ale ponadczasowe treści, zapisane przez romantycznego poetę na kartach tragedii. Obejrzana sztuka będzie okazją do wnikliwej analizy na lekcjach języka polskiego w klasie VII (lektura obowiązkowa). Stanie się też podstawą redagowania sprawozdania/recenzji w pozostałych klasach.

Organizatorka:

G. Czarnecka


Promienista Piesza Pielgrzymka Szkół do Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Szczukach.

20 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy podjęli trud pieszej pielgrzymki do sanktuarium w Szczukach. Celem pątników było: włączenie się w Promienistą Pielgrzymkę Szkół, uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczczenie patrona dzieci i młodzieży świętego Stanisława Kostki. O 9:30 spod szkoły 47 uczniów z klas I – VIII z nauczycielami oraz przedszkolaki z opiekunami ze śpiewem wyruszyło w drogę. W Szczukach cała społeczność została bardzo serdecznie przywitana przez gospodarza parafii księdza Zdzisława Madzio. Następnie o 11:00 wraz z pątnikami z innych szkół ( z Lubani, Sadkowic, Kłopoczyna, Trębaczewa, Chodnowa, Starej Wsi) wzięliśmy udział w koncelebrowanej uroczystej Mszy świętej. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii została przybliżona postać świętego Maksymiliana Marii Kolbe i świętego Stanisława Kostki. Proboszcz parafii w Szczukach nawiązał również do 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Po zakończonej Mszy świętej, odprawionej w intencji pielgrzymów, miejscowy proboszcz zaprosił wszystkich na obfity słodki poczęstunek, po którym udaliśmy się do przykościelnego sklepiku po pamiątki a następnie na Szczucką Kalwarię.
Organizacją pielgrzymki zajęła się pani Bogusława Woźniak.
Opiekę nad uczniami sprawowały: pani Genowefa Czarnecka, pani Katarzyna Jankowska, pani Halina Wojtecka, pani Ewelina Jarecka, pani Katarzyna Rylska, pani Irena Wojtczak.
Wszystkim uczniom, rodzicom, babciom, nauczycielom oraz Pani Dyrektor dziękujemy za trud i wysiłek.

 


Wycieczka do Warszawy szlakiem: „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”

5 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Podczas wycieczki zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, a następnie udali się na spacer szlakiem: „100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. W trakcie spaceru zobaczyli najważniejsze miejsca, w których rozegrały się wydarzenia doprowadzające do odzyskania niepodległości, były to m.in.: Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Hotel Victoria, Zachęta, Cytadela Warszawska, Belweder, Powązki Wojskowe. Przewodnicy przekazali uczestnikom wyjazdu ogrom wiedzy historycznej o naszym kraju. Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości