Wycieczki szkolne 2018/2019

 

We wtorek 19 lutego 2019 r. uczniowie klas IV, III, I oraz grupa 5 i 6 -latków wraz z wychowawcami Publicznej Szkoły Podstawowej w Gołoszach, pojechały do kina w Grójcu na przedstawienie oparte na baśni Braci Grimm pt. „Titelitury”.
Opowieść o córce młynarza, która przez swojego ojca, niepoprawnego chwalipiętę, zostaje poddana ciężkiej próbie. Król każe jej uprząść ze słomy złoto. Jeżeli wykona zadanie zostanie królową. Z pomocą dziewczynie przychodzi skrzat Titelitury, jednak za przysługę dziewczyna będzie musiała drogo zapłacić. Na szczęście historia kończy się pozytywnie a Lisa, córka młynarza znajduje szczęście u boku księcia.
Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy, może mieć złe konsekwencje. Barwne przedstawienie z pięknymi strojami, scenografią i muzyką zostało nagrodzone przez naszych uczestników wycieczki gromkimi brawami.
Po spektaklu odwiedziliśmy Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego w Grójcu. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z biblioteką oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla czytelników. Dzieci zwiedziły placówkę, dowiedziały się od pani bibliotekarki p. M. Sepczyńskiej, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy robić, jak należy się w niej zachowywać, jak chronić książki przed zniszczeniem oraz jak można samodzielnie naprawić zniszczone egzemplarze. Miały okazję obejrzeć i wysłuchać wyjątkowe egzemplarze książek grających, śpiewających oraz książek do słuchania. Spotkanie w bibliotece przybliżyło uczestnikom wycieczki literaturę dziecięcą, umożliwiło bezpośredni kontakt z bogato ilustrowaną książką, rozbudziło ich zainteresowania czytelnicze. Żegnając się z paniami z biblioteki dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce. Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do szkoły z radością i uśmiechem na twarzach.
Miejmy nadzieję, że ta wizyta zainspiruje dzieci do sięgnięcia po książki pełne fascynujących przygód i czarów.

H.Wojtecka


                                                                       

 

Mikołajki w Wilanowie

W dniu imienin Mikołaja uczniowie klas VI – VIII z PSP w Gołoszach wyjechali do Wilanowa. Ten niezwykły dzień upłynął pod znakiem wielu niezapomnianych wrażeń i niepowtarzalnych atrakcji.

Wszystko zaczęło się od wizyty w meczecie – w jedynym z warszawskim domów modlitwy dla muzułmanów. Budynek został zaadaptowany na dom modlitwy i oddany do użytku w 1993 roku. W jego pomieszczeniach mieszczą się siedziby islamskich instytucji kulturalnych oraz biura Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Tutaj imam odsłonił młodzieży tajniki wiary islamskiej. Niemałym zaskoczeniem okazała się „biesiada” w domu modlitwy. Każdy mógł spróbować arabskiej słodkości i napić się herbaty czy soku. Uczniowie byli też naocznymi świadkami modlitwy muzułmańskiej w języku arabskim.

Kolejne miejsce to Biblioteka Wilanowska. Tutaj nastąpiło podsumowanie projektu „Niepodległość uskrzydla”, w którym szkoła nasza uczestniczyła, współpracując z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Po części oficjalnej wszyscy uczestniczyli w żywej lekcji przyrody, podziwiali oswojone i wyszkolone skrzydlate ptaki: sowę płomykówkę, jastrzębia i sokoła raroga. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, napisać życzenia dla Ojczyzny i umieścić je na specjalnie skomponowanych skrzydłach. Koordynator projektu – Maria Pawlak – nie zapomniała o upominkach dla zaproszonych gości. Oprócz indywidualnych gadżetów, prezent w postaci historycznych gier edukacyjnych, otrzymała również szkoła.

Ostatnim punktem pobytu w Wilanowie była wizyta w Królewskim Ogrodzie Światła przy pałacu Jana III Sobieskiego. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali wystawę plenerową, składającą się z tysięcy kolorowych diod ułożonych w finezyjne kształty. Wejście do wilanowskiego parku po zmroku pozwoliło przenieść się zwiedzającym w przestrzeń, w której mogli się poczuć jak na królewskim dworze. Do pałacu zaprowadził ich 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Na dziedzińcu powitała ich strzeżona przez orły rozświetlona pergola, a w ogrodzie północnym spacerowali aleją obsadzoną pnączami oraz zobaczyli XVII-wieczną altanę. Mimo jesienno-zimowej aury światłem rozkwitały też drzewka pomarańczowe, obok których zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Dech w piersi zamierał na widok Muzycznego Ogrodu Marzeń zlokalizowanego na tarasie dolnym! Tutaj światło wiernie odwzorowywało i wypełniało zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu, a wszystko to działo się w rytm znanych motywów muzyki klasycznej.

Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci wycieczkowiczów, zwłaszcza,że wszystkie te atrakcje (łącznie ze smacznym obiadem) były gratisowe! Dziękujemy bardzo koordynatorkom Muzeum J. Piłsudskiego za zaproszenie i niezapomniane przeżycia. Chyba nie można mieć innego zdania. Prawda?

Współorganizator szkolny:

G. Czarnecka

 


„BALLADYNA” J. SŁOWACKIEGO

WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA

Dnia 25 października 2018r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Rawy Mazowieckiej. Na deskach scenicznych Młodzieżowego Domu Kultury obejrzeli spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Aktorzy Teatru Lektur Szkolnych zaprezentowali widowisko, przybliżając młodzieży trudne, ale ponadczasowe treści, zapisane przez romantycznego poetę na kartach tragedii. Obejrzana sztuka będzie okazją do wnikliwej analizy na lekcjach języka polskiego w klasie VII (lektura obowiązkowa). Stanie się też podstawą redagowania sprawozdania/recenzji w pozostałych klasach.

Organizatorka:

G. Czarnecka


Promienista Piesza Pielgrzymka Szkół do Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbe w Szczukach.

20 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy podjęli trud pieszej pielgrzymki do sanktuarium w Szczukach. Celem pątników było: włączenie się w Promienistą Pielgrzymkę Szkół, uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczczenie patrona dzieci i młodzieży świętego Stanisława Kostki. O 9:30 spod szkoły 47 uczniów z klas I – VIII z nauczycielami oraz przedszkolaki z opiekunami ze śpiewem wyruszyło w drogę. W Szczukach cała społeczność została bardzo serdecznie przywitana przez gospodarza parafii księdza Zdzisława Madzio. Następnie o 11:00 wraz z pątnikami z innych szkół ( z Lubani, Sadkowic, Kłopoczyna, Trębaczewa, Chodnowa, Starej Wsi) wzięliśmy udział w koncelebrowanej uroczystej Mszy świętej. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii została przybliżona postać świętego Maksymiliana Marii Kolbe i świętego Stanisława Kostki. Proboszcz parafii w Szczukach nawiązał również do 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Po zakończonej Mszy świętej, odprawionej w intencji pielgrzymów, miejscowy proboszcz zaprosił wszystkich na obfity słodki poczęstunek, po którym udaliśmy się do przykościelnego sklepiku po pamiątki a następnie na Szczucką Kalwarię.
Organizacją pielgrzymki zajęła się pani Bogusława Woźniak.
Opiekę nad uczniami sprawowały: pani Genowefa Czarnecka, pani Katarzyna Jankowska, pani Halina Wojtecka, pani Ewelina Jarecka, pani Katarzyna Rylska, pani Irena Wojtczak.
Wszystkim uczniom, rodzicom, babciom, nauczycielom oraz Pani Dyrektor dziękujemy za trud i wysiłek.

 


Wycieczka do Warszawy szlakiem: „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”

5 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Podczas wycieczki zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, a następnie udali się na spacer szlakiem: „100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. W trakcie spaceru zobaczyli najważniejsze miejsca, w których rozegrały się wydarzenia doprowadzające do odzyskania niepodległości, były to m.in.: Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Hotel Victoria, Zachęta, Cytadela Warszawska, Belweder, Powązki Wojskowe. Przewodnicy przekazali uczestnikom wyjazdu ogrom wiedzy historycznej o naszym kraju. Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości