V Historyczny Turniej “Jeden z dziesięciu” w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach

23 maja 2017r.

Już po raz piąty 23 maja 2016r. w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach odbył się gminny turniej historyczny “Jeden z dziesięciu” pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Wójta Gminy Błędów pt. “Polska – moja Ojczyzna”. Dziesięcioro uczestników Szkół Podstawowych z Wilkowa, Błędowa, Lipia i Gołosz popisywało się wiedzą o Polsce. Swoją obecnością zaszczycił nas Gość Honorowy -sekretarz Gminy Błędów – Jacek Adamski, który skutecznie zabiegał, aby IPN ufundował nagrody dla wszystkich uczestników. Wspaniale wydane dzieła stały się nie tylko cennym upominkiem, ale zarazem doskonałym źródłem informacji o naszej Ojczyźnie. Dzięki życzliwości i akceptacji naszego pomysłu przez prof. hab. Jerzego Eislera – dyrektora Oddziału IPN w Warszawie, który objął Honorowym Patronatem w/w konkurs, wzrosła jego ranga. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Panu Jackowi Adamskiemu za współpracę, zaangażowanie, czynny udział i pomoc w organizacji turnieju oraz za krzewienie patriotyzmu zgodnie z ideą Patrona naszej szkoły. Jury stanowili opiekunowie uczniów: Aneta Pardej, Janusz Major i Genowefa Czarnecka, która była prowadzącą konkursu a zarazem jego organizatorką. Wszystkich gości powitała dyrektor szkoły – Małgorzata Krasuska. Stroną techniczną – zapisywaniem wyników – zajęła się uczennica kl. VI – Julia Kieszek. Konkurs przypominał znany turniej telewizyjny “Jeden z dziesięciu”, a jego ideą było szerzenie wśród uczniów wiedzy o Polsce – zarówno w aspekcie historycznym, jak też współczesnym. Wszyscy uczestnicy świetnie odpowiadali na pytania, niemniej jednak gospodarze byli górą. Tytuł Laureata zdobył uczeń kl. VI PSP w Gołoszach – Michał Malarczyk. Drugie miejsce zajął Patryk Snopek – uczeń z tej samej szkoły. Obu przygotowywała do turnieju Genowefa Czarnecka. Na trzecim miejscu uplasowała się Julia Kaniewska – uczennica z PSP w Lipiu, której opiekunem był Janusz Major. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Według opinii członków Komisji uczestnicy prezentowali wysoki poziom wiedzy, zatem każdy z nich mógł czuć się zwycięzcą. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz gadżety ufundowane przez Honorowego Patrona – Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, które z przyjemnością wręczyli Honorowy Gość – Jacek Adamski wraz z dyrektor szkoły – Małgorzatą Krasuską.Konkurs przebiegał w sympatycznej i “słodkiej” atmosferze (nie zabrakło łakoci przygotowanych przez rodziców ucz. kl. VI), choć na twarzach odpowiadających malowała się powaga i lekki stres. V edycja konkursu powoli staje się tradycją naszej szkoły, a zarazem stanowi wspaniałą intelektualną i patriotyczną “zabawę”. Dyrektor szkoły oraz organizator składają Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie oraz władzom gminnym serdeczne podziękowania za pozytywne ustosunkowanie się do wcielenia w życie powyższego przedsięwzięcia.

Organizator:
Genowefa Czarnecka