Święto Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej  im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach.  Wyniki pierwszej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego: „Gdy myślę… Polska”

16 listopada 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły połączone z 98. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przedstawiono program słowno-muzyczny zatytułowany „Pisk Białego Orła”. Występ uczniów klas IV-VI został przygotowany pod kierunkiem A. Sikorskiej, K. Jankowskiej oraz J. Szarlipa.

Fabuła przedstawienia była osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywała wojenną traumę- wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywali w swoim domu poetę, który odwołując się często do poezji i prozy okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski stał się Biały Orzeł. Głos tego ptaka- pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Przedstawienie było mocno wzbogacone muzyką, która budowała nastrój i emocje. Teksty piosenek ściśle odnosiły się do fabuły. Program artystyczny zakończył się wyjątkowym tańcem z barwami narodowymi. W finale tańca naszym oczom ukazała się powiewająca flaga Polski. Występ uczniów dostarczył wielu wzruszeń. Po policzkach widzów popłynęły łzy.

Na uroczystość przybyli szanowni goście: Jacek Adamski- sekretarz Gminy Błędów, Marek Kowalczyk- wiceprzewodniczący Rady Gminy Błędów, Aneta Pośniak i Sławomir Siedlecki- chrzestni sztandaru, Grażyna i Włodzimierz Malczewscy- sponsorzy szkoły, Halina Sitarek- żona Stanisława Sitarka (radnego powiatu grójeckiego) oraz Rodzice uczniów.

Po występie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek przygotowany przez Rodziców uczniów klasy V.

Podczas uroczystości przedstawiono również wyniki pierwszej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego: „Gdy myślę… Polska”. Konkurs ten został zorganizowany przez K. Jankowską. Autorzy nagrodzonych prac osobiście odebrali nagrody. Z wszystkich nadesłanych na konkurs prac została zorganizowana wystawa.

Szkolny konkurs plastyczny pod hasłem ” Gdy myślę: Polska” był do tej pory naszą tradycją. W tym roku postanowiliśmy zainteresować tematem także okoliczne szkoły. Na konkurs wpłynęło 39 prac z pięciu placówek ( Przedszkole Samorządowe w Błędowie, PSP w Błędowie, PSP w Lipiu, PSP w Wilkowie oraz PSP w Gołoszach).Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę następujące kryteria : zgodność z tematem, oryginalność, pomysłowość, estetykę , samodzielność. Prace uczniów były oceniane w trzech kategoriach.

Wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA I 5-6 LAT

WYRÓŻNIENIE – JULIA KIESZEK
KLASA VI PSP W GOŁOSZACH
WYRÓŻNIENIE – ALEKSANDRA DĘBOWSKA KLASA VI – PSP W LIPIU

Szczególne podziękowania kierujemy do Urzędu Gminy w Błędowie za sfinansowanie nagród oraz nauczycieli poszczególnych szkół, którzy zechcieli zainteresować swoich uczniów konkursem.

Katarzyna Jankowska
Agnieszka Sikorska