Szkolny konkurs na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową

Szopkę Bożonarodzeniową

Postanowienia ogólne

1. Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa

im. 11 Listopada 1918 r. w Gołoszach.

1. Celem konkursu jest:

• Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;

• Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;

• Poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa,

• Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz uzdolnień plastycznych;

• Integracja wspólnoty rodzinnej (szopka może być wykonana z pomocą członków rodziny).

• Stworzenie warunków korzystania z różnorodnych form spędzania czasu wolnego.

1. Tematyka konkursu

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, architektura, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

1. Warunki konkursu

• W konkursie mogą wziąć udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Gołoszach.

• Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych: uczniowie kl. I-III

i uczniowie kl. IV-VIII ,

• W konkursie nie mogą być zgłaszane szopki biorące udział w innym konkursie.

• Każdy uczestnik (zespół uczestników) powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną na podstawie nie mniejszej niż 15cm x 15cm i nie większej niż 40cm x 40cm wykonaną z dowolnego tworzywa, przy czym zaleca się wykonywanie szopek z materiałów trwałych i naturalnych: sznurków jutowych, lnu, roślin, masy solnej, gliny, tektury, słomy, drewna itp. Technika wykonania pracy dowolna.

• Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo, itp.). Konstrukcja szopki powinna być stabilna. Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, klasę.

• Zgłoszenie udziału w konkursie oznacza również pełną i nieodwołalną akceptację warunków niniejszego regulaminu.

1. Ocena i nagrody

• Szopki będą oceniane według następujących kryteriów: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu; opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów (w szczególności naturalnych); wkład pracy; estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji; walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

• Komisja Konkursowa oceni szopki w dwóch ww. kategoriach wiekowych. W każdej z nich zostaną nagrodzeni trzej wykonawcy najpiękniejszych szopek.

• Prace należy składać u organizatorów konkursu do 15.12.2018 roku

Bogusława Woźniak